تفاوت بین چرم طبیعی و چرم مصنوعی

چرم طبیعی (چرم) محصول جانبی صنعت گوشت است. چرم طبیعی یک ماده طبیعی و تجدیدپذیر است که از بازیافت پوست تولید می شود چرا که در غیر این صورت، این پوست در محل دفن زباله هدر می رود. چرم مصنوعی اما یک تولید صنعتی است و با اینکه از نظر ظاهری کاملا شبیه چرم طبیعی می باشد، ولی با آن تفاوت های بسیاری دارد. 

در این مقاله کوشش ما بر این است تا تفاوت بین چرم طبیعی و چرم مصنوعی را شرح دهیم. از آنجایی که فروشگاه کفش لاریکه، از چرم طبیعی برای تولید محصولات خود استفاده میکند، بنابراین لازم آن است تا با این محصول طبیعی و مزایای آن و استفاده آن در صنعت کفاشی آشنا شوید.

“چرم” مصنوعی معمولاً با اجزای مصنوعی مانند PU، نایلون، PVC و غیره ساخته می شود تا ظاهری مشابه چرم طبیعی داشته باشد. گاهی اوقات به این مواد برچسب “چرم گیاهی” داده می شود زیرا آنها از حیوانات گرفته نشده اند. از نظر فنی هیچ یک از آنها چرمی نیستند، بلکه فقط یک مختصر بازاریابی است که برای توصیف آنها استفاده می شود.
برای اطلاع از برچسب های مختلف چرم، مقاله ی جایگزین های چرم را مطالعه فرمایید.

مزایای استفاده از چرم

چگونه می توانم تفاوت بین چرم طبیعی و چرم مصنوعی را تشخیص دهم؟

مواد تقلیدی معمولاً سطحی لاستیکی یا «براق» دارند که از نظر ظاهری یکنواخت است. آنها هنگام لمس سردتر هستند و اغلب  از آنها بوی “پلاستیک” به مشام می رسد. بسیاری از آنها یک لایه پشتی پارچه یا لایه میانی دارند – این نکته را می توان در لبه های برش خورده آنها مشاهده کرد. مواد مصنوعی نیز راحت‌تر از چرم می‌سوزند و با گرما جمع می‌شوند و پیچ‌خورده می‌شوند.

چرم طبیعی معمولاً دارای یک “دانه” طبیعی در سطح خود است، اما حتی زمانی که صاف شود، بوی چرم مشخصی دارد. همیشه برای تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی، به دنبال لبه های برش خورده باشید – می توانید بافت و یکنواختی الیاف را از طریق ساختار چرم مشاهده کنید. در محصولات چرمی درجه یک، لبه های خام با رنگرزی کامل شده و جلا داده می شوند. توجه به جزئیاتی مانند این معمولاً نشانه نیز میتواند به تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی هنگام خرید کفش کمک کند.

بسیاری از مواد مصنوعی با جلوه دانه‌های چرمی چاپ می‌شوند یا محصولات با ساختار چرخشی ساخته می‌شوند که با این وسیله لبه‌های برش خورده را پنهان می‌کنند. تشخیص آن‌ها از چرم طبیعی می‌تواند تا حدی دشوار باشد، بنابراین چگونه تفاوت را تشخیص می‌دهید و مطمئن می‌شوید که هم ارزش پول خود، کالا دریافت می‌کنید؟

به دنبال برچسب بگردید

اگر هنوز مطمئن نیستید، به دنبال برچسب بگردید. در اروپا و آمریکا و اکثر کشورهای دیگر دنیا، برندها مسئولیت دارند به وضوح ترکیب مواد مورد استفاده در محصولاتی را که می سازند و می فروشند، بیان کنند. اگر چرمی باشد روی برچسب آن نوشته می شود که چرم است. اگر مواد پلاستیکی یا پلی اورتان (PU) باشد، استفاده از عبارت چرم مصنوعی مجاز نیست، باید بیان کند که آن ماده مصنوعی چیست. گاهی اوقات از آن به عنوان مواد دست ساز یاد می شود، باز هم این چرم نیست. در تعداد فزاینده ای از کشورها، مانند برزیل، ایتالیا و پرتغال، اصطلاح چرم ممکن است به هیچ وجه در ارتباط با مواد مصنوعی به کار نرود.

به همین ترتیب، اگر ماده ای دارای یک جزء گیاهی باشد، ممکن است به سادگی برچسب گذاری نشود (مثلاً “چرم برگ”، همچنین باید بیان کند که چند درصد گیاهی و چند درصد مواد دیگری هستند که با آنها ترکیب شده اند. آن، (این کار معمولا برای افزودن قدرت و ثبات انجام می شود.)

اگر برچسب واضح نباشد، بعید است که محصول چرم طبیعی باشد.

چگونه مطمئن شوم که چرم واقعی می‌گیرم؟

برندهای مسئول در برچسب گذاری محصولات خود شفاف هستند.

کفش لاریکه، مانند سایر برندهای معتبری که از چرم استفاده می‌کنند به گواهینامه ی خود در این زمینه ارجاع می دهند، محصولاتشان همیشه برچسب و نماد معتبر روی گواهینامشان را خواهد داشت و همیشه تلاش میکنند تا تا در مورد منشاء و بهترین روش تولید چرم مورد استفاده خود صحبت کنند. اگر شما از فروشگاه آنلاین چرم خریداری می کنید، همیشه این نکته را در نظر داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با محصولات و تولیدات و مواد استفاده شده در کفش لاریکه، میتوانید مقالات این سایت را که در وبلاگ کفش لاریکه منتشر شده اند مطالعه کنید. در صورتیکه از یک فروشگاه آنلاین چرم مشغول خرید هستید، و هیچگونه برچسبی پیدا نمی کنید، می توانید برای اطلاعات بیشتر با برند مورد نظر تماس بگیرید.

کلام آخر

چگونه در مورد چرم بیشتر بدانم؟

برگه اطلاعات طبیعی چرم، هر چیزی که باید درباره چرم بدانید، به این موضوع می پردازد که چرم از کجا آمده است، توانایی آن برای بازیافت و تجزیه زیستی و همچنین پایداری و عملکرد ساخت.

روی برچسب چه می گوید؟

ایجاد احساس سردرگمی برچسب به وضوح در برگه اطلاعات، چرم و جایگزین های چرم توضیح داده شده است.

آیا اگر استفاده از چرم را متوقف کنیم، اتفاق می افتد؟

یک مطالعه محاسباتی در ایالات متحده آمریکا  – مقاله را اینجا بخوانید

چگونه مواد مصنوعی و جایگزین از نظر عملکرد با چرم تفاوت دارند؟

موسسه تحقیقاتی چرم و مواد مصنوعی (FILK) یک مطالعه گسترده در مورد مزایای عملکرد چرم و طیف وسیعی از مواد دیگر برای تعیین استحکام و تناسب پوشیدن آنها برای محصولات مختلف انجام داد. شما می تونید گزارش کامل رو اینجا بخوانید.

راهنمای انتخاب کفش
مزایای استفاده از چرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید من
لیست علاقه مندی ها
اخیرا مشاهده شده
دسته بندی ها